Poľskí poslanci vo štvrtok intenzívne debatovali o navrhovanej legislatíve, ktorá by zakázala pochody pride

Poľský Sejm

a ďalšie verejné zhromaždenia považované za propagáciu vzťahov ľudí rovnakého pohlavia. O tom, či návrh zamietnu alebo na ňom budú ďalej pracovať, budú zákonodarcovia hlasovať v piatok. Nie je však známe, či má dostatočnú podporu. Návrh, ktorý je prezývaný „Stop LGBT“, je občianska legislatívna iniciatíva, ktorú parlamentu predložili konzervatívni aktivisti.

Krzysztof Kasprzak, jeden z aktivistov, ktorí návrh predstavili, vo svojom prejave k poslancom opísal hnutie za práva LGBT ľudí ako formu totalitarizmu. Prirovnal ho k nacizmu a obvinil ho z toho, že chce „zvrhnúť prirodzený poriadok a zaviesť teror“. Ľavicový podpredseda parlamentu Wlodzimierz Czarzasty na to reagoval s vyjadrením, že to je „najnechutnejšia reč v parlamente“, ktorú počas svojho tamojšieho pôsobenia počul.

Skupina opozičných poslancov, z ľavice, stredu i konzervatívnej skupiny, odsúdila navrhovanú legislatívu. Podľa nich je nehumánna, homofóbna a porušuje právo zhromažďovať sa, ktoré garantuje poľská ústava.

Naopak, krajná pravica návrh prijala s chválou a poslanec Piotr Kaleta z vládnej pravicovej strany Právo a spravodlivosť zase ukazoval fotografie, o ktorých tvrdil, že zobrazujú šokujúce scény z pride pochodov. „V Poľsku chceme normálnosť. Ak nás obviňujete z toho, že sme v stredoveku, tak chceme byť v tomto stredoveku,“ vyhlásil Kaleta.

Poľský zákon dovoľuje občanom predložiť legislatívne návrhy, ak pod ne získajú podpisy najmenej 100-tisíc oprávnených voličov. Nadácia pre život a rodinu, ktorá úspešne lobovala za nedávne obmedzenie práv na interrupciu, získala pod spomenutý návrh 140-tisíc podpisov.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo štvrtok varovala, že ak by návrh Poľsko prijalo ako zákon, práva LGBT ľudí by boli viac ohrozené ako kedykoľvek predtým. „Táto iniciatíva možno nepochádza od poľskej vlády, ale povedzme si to jasne: vládna normalizácia nenávistnej rétoriky vytvorila prostredie, v ktorom sa ľudia cítia byť oprávnení chrliť bigotnosť,“ vyjadril sa predstaviteľ organizácie Nils Muižnieks.

V uplynulých rokoch sa poľskí politici vrátane prezidenta vyjadrili proti „LGBT ideológii“, pričom to okrem iného opísali ako niečo, čo predčasne sexualizuje mladých ľudí a ohrozuje tradičné rímskokatolícke hodnoty krajiny. Niektoré poľské oblasti sa vyhlásili za zóny „ bez LGBT ideológie“ alebo prijali charty zdôrazňujúce, že rodiny sú založené na zväzkoch muža a ženy. Po tom, ako Európska únia pohrozila, že zablokuje finančné prostriedky, niektoré regióny tieto rezolúcie proti LGBT komunite stiahli.

Ako pripomína agentúra AP, poľská vláda sa už sporí s Európskou úniou pre nezávislosť súdnictva a nadradenosť práva. Varšava tak možno nebude chcieť otvárať ďalší spor so svojimi partnermi v bloku, keďže väčšina z nich ostro vystupuje proti akejkoľvek diskriminácii lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí.

(sita)