Nigérijskí vojaci zabili nového vodcu západoafrickej odnože Islamského štátu, ktorý sa ujal vedenia len pred dvoma týždňami, keď zahynul jeho predchodca. Informovala o tom agentúra Reuters.

Malam Bako, vodca skupiny s názvom Islamský štát v provincii Západná Afrika (ISWAP), zahynul počas protidžihádistickej operácie nigérijskej armády, ktorá zahŕňala pozemné aj vzdušné údery.

„V priebehu operácie bolo zneutralizovaných celkovo 38 teroristických elementov vrátane Baka, nového vodcu ISWAP,“ uviedol vo štvrtok hovorca nigérijskej armády Benard Onyuko. Túto informáciu nebolo možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov a zatiaľ ju nepotvrdila ani táto džihádistická organizácia.

Len 14. októbra nigérijská armáda informovala o smrti predchádzajúceho vodcu ISWAP abú Musaaba Barnáwího, ktorý stál na jej čele od jej vzniku v roku 2016, keď sa odštiepila od miestnej islamistickej skupiny Boko Haram. Odvtedy sa ISWAP stal dominantným džihádistickým zoskupením v rámci konfliktu, ktorý si od roku 2009 vyžiadal v Nigérii a susedných krajinách už viac než 300.000 životov. Milióny miestnych obyvateľov zostali v dôsledku bojov odkázané na dodávky humanitárnej pomoci.

Vodca Boko Haramu abú Bakr Šakawí spáchal v máji 2021 samovraždu odpálením výbušnín počas bojov s bojovníkmi z ISWAP-u. Tisíce členov Boko Haramu aj so svojimi rodinami sa odvtedy vzdali nigérijskej armáde.

(tasr)