Kolumbijskí pestovatelia koky zajali približne 180 vojakov, ktorí neďaleko hraníc s Venezuelou likvidovali nezákonné plantáže tejto rastliny.

Tá je základnou zložkou pri výrobe kokaínu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na miestneho vojenského predstaviteľa.

Generál Omar Sepulveda povedal, že príslušníkov šiestich čát pod jeho velením „uniesli“ v utorok v samosprávnej oblasti Tibu ležiacej na severovýchode krajiny tamojší farmári, ktorí vojakov obkľúčili s palicami a mačetami.

Momentálne ich zadržiavajú vo vidieckej škole. Na videozázname, ktorý armáda ukázala agentúre AFP, je vidieť skupinu ozbrojených vojakov schúlených k sebe, na ktorých dohliadajú civilisti.

Hovorca miestnej komunity pre rozhlasovú stanicu W Radio uviedol, že únoscovia sú ochotní rokovať o prepustení rukojemníkov. Podľa jeho slov pestovatelia koky zadržali vojakov pre nesplnenie prísľubov vlády pomôcť im nahradiť plantáže koky legálnymi plodinami.

Úrad kolumbijského ombudsmana na Twitteri uviedol, že do Tibu posiela delegáciu s cieľom zabezpečiť prepustenie vojakov.

Tibu, ktoré leží v regióne Catatumbo, sa považuje za najväčšiu oblasť pestovania drog na svete s viac ako 40.000 hektármi nelegálnych plantáží koky, vyplýva z údajov OSN.

(tasr)