Nahrávky z loveckej chaty vraj doručili Úradu špeciálnej prokuratúry len dnes. Úrad mal do dnešku podľa svojho stanoviska len prepisy rozhovorov.

Ako informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, táto skutočnosť je jednoznačne verifikovateľná a preukázateľná zo spisového materiálu. Predmetnými obrazovo-zvukovými záznamami totiž ÚŠP podľa stanoviska do dnešného dňa vôbec nedisponoval a k dispozícii mal len prepisy z daných stretnutí.

„Vylučuje to akékoľvek špekulácie niektorých osôb o možnom úniku obrazovo-zvukových záznamov z Úradu špeciálnej prokuratúry,“ doplnila hovorkyňa.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka vydal ešte v utorok 26. októbra pokyn na preverenie úniku obrazovo-zvukových záznamov vyhotovených orgánmi činnými v trestnom konaní na poľovníckej chate, ktoré boli v pondelok 25. októbra uverejnené v médiách. Žilinka tak urobil z hľadiska možného naplnenia skutkových podstát trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zároveň v tejto súvislosti podla trestné oznámenie.

Nahrávky zaznamenávajú stretnutia predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, advokátov Mareka Paru a Pavla Gašpara, ktorý je synom stíhaného policajného exprezidenta Tibora G. a tiež podnikateľa Miroslava Bödöra. Podľa orgánov činných v trestnom konaní mali byť vyhotovené v rámci vyšetrovania podozrení na pytliactvo.

(sita)