Všetko napovedá tomu, že Slovensko čakajú ťažké týždne. Môžeme sa priblížiť číslam z druhej vlny. Nejde o strašenie, ale o matematiku, píše Tomáš Dugovič v denníku Štandard.

Hoci v kalendári stále svieti iba október, denné covidové prírastky už dosahujú päťdesiatnásobok tých letných. Kam nás tento trend posunie o pár týždňov? Tušiť nám to dávajú skúsenosti z niektorých európskych a kultúrne blízkych krajín. A matematika, ktorá nepustí. Slovensko za utorok zaevidovalo až 4 746 pozitívnych PCR testov. S veľkým náskokom tak ide o rekord aktuálnej vlny pandémie.

„Všetko napovedá tomu, že Slovensko čakajú ťažké týždne. Hoci sa katastrofické scenáre načrtnuté v tejto úvahe vôbec nemusia naplniť, platí to, že najhoršia fáza je ešte len pred nami. To nie je samoúčelné strašenie, ale racionálne konštatovanie, ktoré sa opiera o predchádzajúce skúsenosti s covidom ako takým, súčasné zhoršujúce sa parametre u nás a o budúci stav, ktorým si krajiny ako Izrael či Rumunsko a mnohé ďalšie prešli a prechádzajú. „Očakávaj to najlepšie, buď pripravený na najhoršie,“ povedal raz jeden populárny Američan“, píše Tomáš Dugovič.

Celý komentár, aj porovnania so situáciou v Izraeli, Rumunsku a Pobaltí nádete v Štandarde.

(fan)