Merck bezplatne poskytne licencie na výrobu lieku proti ochoreniu COVID-19. Cieľom je zvýšiť dostupnosť v chudobných krajinách.

Americká farmaceutická spoločnosť Merck súhlasila s tým, že umožní iným výrobcom liekov vo svete vyrábať jej tabletku proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom v stredu medzinárodná organizácia Medicines Patent Pool podporovaná Organizáciou Spojených národov, ktorej cieľom je zvýšiť dostupnosť liekov v chudobných krajinách.

Medicines Patent Pool vo vyhlásení informovala, že podpísala dohodu s firmou Merck a jej partnerom Ridgeback Biotherapeutics a poskytovaní licencií na výrobu lieku molnupiravir. Dohoda umožní organizácii Medicines Patent Pool poskytovať licencie kvalifikovaným firmám, ktoré budú môcť tento liek vyrábať. Poplatky za licenciu pritom nebudú platiť dovtedy, kým bude Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považovať šírenie ochorenia COVID-19 za pandémiu.

Firma Merck požiadala o schválenie lieku molnupiravir americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) aj Európsku liekovú agentúru (EMA). Spoločnosť Merck tento mesiac informovala, že liek molnupiravir na polovicu zredukoval hospitalizácie a úmrtia u pacientov s počiatočnými symptómami ochorenia COVID-19.

(sita)