Arcibiskup Cyril Vasiľ podporil Záborskej novelu. V minulosti eliminovali ľudí plynom, dnes je na to tabletka, hovoril v kázni, o ktorej píše Eva Struhárňanská v Štandarde.

„Je vraj strašným katolíckym tmárstvom (hoci stále netuším, čo má akýkoľvek pokus o ochranu života spoločné s hocijakým náboženstvom), žiadať trojdňový odklad na rozmyslenie toho, či žena chce, aby bol z nej vytrhnutý, vyškriabaný, vysatý a hodený do smetiaka takzvaný výsledok počatia. Veď – ó hrôza! Čo keby si náhodou za ten deň navyše fakt rozmyslela, že na ten potrat nepôjde?“ skonštatoval Cyril Vasiľ.

„V duchu týchto opatrení máme na svete krajiny, kde sa nenachádzajú ľudia s určitým typom postihnutia, lebo boli odstránení hneď po prenatálnej diagnóze. Ani Hitler nechcel vo svojej dokonalej vysnívanej spoločnosti ľudí s postihnutím. Prečo teda poskytnúť matke osobitný príspevok pri narodení ťažko postihnutého dieťaťa?“

Arcibiskup pripomenul, že vedecký konsenzus určil začiatok života už pri počatí. Nikto podľa neho nemá právo zabiť hendikepované deti ešte v prenatálnom štádiu len zato, že ich nevieme liečiť a stoja viac peňazí.

„Pred 80 rokmi sme si podobne zdôvodnili, že niekto nie je plnohodnotný človek nielen pred narodením, ale v prípade, že je Žid, dokonca ani po narodení a že si nezasluhuje ochranu, rovnoprávnosť ani súcit. Detaily o tom, ako a kde skončí svoj život po tom, čo sme ho označili za škodcu a ako škodcu sme sa ho zbavili, sme radšej nechceli vedieť,“ pokračoval arcibiskup.

Medikamentóznu formu interrupcie prirovnal arcibiskup k chemickej likvidácii. „V minulosti eliminovali ľudí plynom, dnes je na to tabletka,“ uzavrel kňaz.

Viac k téme zákona o pomoci tehotným ženám sa dočítate v texte Evy Struhárnanskej v denníku Štandard.

(fan)