Zosadený sudánsky premiér Hamdok sa deň po vojenskom prevrate vrátil domov. Informovali o tom armádne zdroje.

Zosadeného sudánskeho premiéra Abdallu Hamdoka prepustili v utorok zo zadržania – deň po vojenskom prevrate v krajine. Podľa tlačovej agentúry AFP o tom informovali sudánske armádne zdroje.

„Premiéra odprevadili späť k jeho domovu“ v sudánskej metropole Chartúm a podnikli bezpečnostné opatrenia v okruhu okolo jeho rezidencie, uviedol zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

Sudánske ministerstvo pre informácie v pondelok informovalo, že armáda Hamdoka zadržala spolu s civilnými predstaviteľmi prechodnej vlády po pondelkovom vojenskom prevrate, ktorého strojcom je generál Abdal Fattáh Burhán.

Burhán rozpustil Zvrchovanú radu Sudánu, ktorej bol predsedom a ktorá fungovala ako kolektívna hlava štátu, ako aj vládny kabinet. Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie „kompetentnej“ vlády. Generál uistil medzinárodné spoločenstvo, že jeho nová vláda dodrží sľub o transformácii na civilnú vládu.

Generál v utorok oznámil, že zosadený premiér Hamdok sa nachádza u neho doma, je v poriadku a po skončení krízy sa vráti domov, pripomína AFP.

Udalosti v tejto africkej krajine vyvolali pobúrenie medzinárodného spoločenstva vrátane OSN, EÚ, USA, Ligy arabských štátov (LAŠ) a Africkej únie (AÚ).

Európska únia pohrozila v utorok pozastavením finančnej podpory Sudánu, ak armáda, ktorá tam uskutočnila vojenský prevrat, okamžite nevráti k moci civilnú vládu.

(tasr)