V ozbrojených silách USA bojovali mnohí vojaci so slovenským pôvodom, uviedol minister obrany Jaroslav Naď. V ozbrojených silách USA bojovali a bojujú mnohí vojaci so slovenským pôvodom. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol v utorok po tom, ako na Arlingtonskom národnom cintoríne v Spojených štátoch položil kyticu a zapálil sviečku na hrobe seržanta Michala Stranka.

„Je to vojak, ktorý je veľmi známy z dobových fotografií ako ten, ktorý zapichuje zástavu Spojených štátov na ostrove Iwódžima po víťaznej bitke. Málokto na Slovensku vie, že je to pôvodom Slovák, ktorý pochádza z dedinky v blízkosti Starej Ľubovne a že je tam nádherné múzeum, ktoré sa jeho pôvodu a jeho pobytu v USA venuje,“ vyzdvihol Naď.

Spolupráca medzi Ozbrojenými silami SR a USA je podľa šéfa rezortu veľmi intenzívna. „Či už to bolo operačné nasadenie v Afganistane, Iraku alebo aj v Kosove alebo je to aj dnes spoločný výcvik, ktorý realizujú vojaci z obidvoch krajín napríklad na stíhačkách F-16,“ uviedol. Kooperácia podľa neho funguje.

Spolu s delegáciou, ktorej súčasťou je aj predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO), a za účasti veľvyslanca SR v USA Radovana Javorčíka minister položil veniec k hrobu neznámeho vojaka. Kyticou a zapálením sviečky si uctili aj posledné miesto odpočinku Kennedyovcov. Súčasťou ministrovho utorkového programu bolo i stretnutie s americkými kongresmanmi Willom Timmonsom a Mikeom Rogersom.

(tasr, min)