Matematik Kollár: Heslo vakcína je sloboda bolo chybou. Odborník to uviedol v diskusii denníka Postoj.

„Toto heslo bola chyba v kampani od samého začiatku, ale či podobne nastavené opatrenia mali opodstatnenie, je otázka najmä na sociológov,“ uviedol matematik špecializujúci sa pandémické modely Richard Kollár.

Podľa exministra zdravotníctva Mareka Krajčího má testovanie zmysel aj pri očkovaných, poukázal na príklad Spojeného kráľovstva. Uznáva, že zaočkovaní sa síce môžu nakaziť, ale budú mať ľahký priebeh a stanú sa odolnejšími proti novým variantom koronavírusu.

„Chvalabohu, že očkovaný môže vírus prenášať a produkovať, pretože tak sa znižuje tlak na vírus, aby mutoval a prekonal vakcínu. To, že očkovaný sa môže infikovať, je veľká výhoda, lebo tak znižujeme riziko, že vznikne vírus, ktorý bude odolný na vakcíny. Na tento vírus je takto fungujúca vakcína úplne ideálna,“ tvrdí lekársky odborár Peter Visolajský.

Všetci traja podporujú intenzívnejšie testovanie v najviac zasiahnutých okresoch. Kým Krajčí by testoval v regiónoch masovo a opakovane, Kollár a Visolajský skôr v ohniskách a na dobrovoľnej báze.

Foto TASR / Martin Baumann.

(haj)