Parlament sa dnes bude zaoberať návrhom na odvolanie Richarda Sulíka z funkcie ministra hospodárstva.

Richard Sulík

S iniciatívou prišli poslanci za opozičnú stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Sulík sa opakovane vyjadroval, že sa na odvolávanie teší, aby vysvetlil všetky súvislosti zdražovania cien energií. Na odvolanie ministra bude potrebných aspoň 76 hlasov zo 150-členného parlamentu. Opozícia má spolu so všetkými nezaradenými, okrem štyroch poslancov zo strany Za ľudí, k dispozícii 58 hlasov.

Smer-SD v odôvodnení svojho návrhu tvrdí, že nespôsobilosť Sulíka ako ministra hospodárstva je zrejmá predovšetkým v poslednom období, keď podnikatelia, domácnosti, mestá a obce čelia bezprecedentnému tlaku v podobe enormného rastu cien energií. Poslanci Smeru-SD hovoria, že vláda nemá vplyv na vývoj cien energií na svetových trhoch, ale má „dostatok zdrojov a nástrojov na to, aby pripravila scenár eliminácie negatívnych dôsledkov takéhoto zdražovania“. Podľa poslancov opozície žiadny takýto scenár neexistuje.

Koncom septembra sa uskutočnila mimoriadna schôdza parlamentu k cenám energií. Poslanci na záver schôdze neprijali uznesenie, ktoré by zaviazalo vládu predložiť do 15. októbra tohto roku harmonogram krokov, ako eliminovať dopady zvyšovania cien energií na slovenské domácnosti.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

(sita)