Európska únia odsúdila zadržanie sudánskeho premiéra a vyzvala na jeho prepustenie

Európska únia v pondelok odsúdila zadržanie civilného sudánskeho premiéra Abdallu Hamdoka a ďalších členov vlády a vyzvala na ich okamžité prepustenie. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá citovala slová šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella.

„Vyzývame bezpečnostné zložky na okamžité prepustenie tých, ktorí boli neprávom zadržaní… Konanie armády predstavuje zradu revolúcie… a legitímnych požiadaviek sudánskeho ľudu na mier, spravodlivosť a ekonomický rozvoj,“ uviedol Borrell.

Sudánske ministerstvo informácií tiež v pondelok informovalo, že armáda spustila paľbu na skupinu ľudí protestujúcich proti pondelkovému zjavnému vojenskému prevratu v Sudáne.

Predseda Zvrchovanej rady Sudánu generál Abdal Fattáh Burhán rozpustil v pondelok tento orgán fungujúci ako kolektívna hlava štátu, ako aj vládny kabinet. Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie „kompetentnej“ vlády. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Generál zároveň uistil medzinárodné spoločenstvo, že jeho nová vláda dodrží sľub o transformácii na civilnú vládu. Povedal to len niekoľko hodín po tom, čo sudánska armáda podľa tamojšieho ministerstva informácií zadržala väčšinu civilných predstaviteľov kabinetu a spomínanej rady vrátane premiéra Abdallu Hamdoka.

Podľa sudánskeho ministerstva informácií, ktoré je podľa Reuters zrejme stále pod kontrolou Hamdokových stúpencov, Hamdoka zajali a odviezli na neznáme miesto po tom, ako odmietol podpísať dokument, ktorým by podporil prevzatie moci armádou.

(tasr)