Holandská vláda požiadala panel expertov o radu, či je nutné, aby opätovne zaviedla reštrikcie proti šíreniu koronavírusu,

Amsterdam

keďže počet infekcií v krajine prudko stúpa. Oznámil to v pondelok holandský minister zdravotníctva. Sedemdňový priemerný počet nových nákaz za dva týždne do 24. októbra v Holandsku vzrástol z 13,43 prípadu na 100-tisíc obyvateľov na 29,27 prípadu na 100-tisíc obyvateľov.

„Ide to príliš rýchlo. Musíme čeliť faktu, že počty rastú rýchlejšie a skôr, ako sme očakávali,“ povedal novinárom v Haagu šéf holandského rezortu zdravotníctva Hugo De Jonge. Konštatoval, že počet hospitalizácií tiež stúpa rýchlejšie, ako vláda predpokladala, keď minulý mesiac zmiernila lockdown. „Vláda bude musieť uvažovať o dodatočných opatreniach,“ uviedol minister.

Platnosť takmer všetkých reštrikcií zameraných proti šíreniu ochorenia COVID-19 Holandsko ukončilo 25. septembra. V krajine prestali uplatňovať aj spoločenský odstup. Zároveň však vláda rozhodla, že pred vstupom do barov, reštaurácií, kín a iných verejných budov musia obyvatelia krajiny predkladať COVID pasy.

Ilustračná foto: TASR/AP

(sita)