Peter Pellegrini oceňuje postoj prezidentky, ktorá vypočula jeho výzvu a nepodpísala politicky účelovú novelu o štátnej službe. O vyjadrení predsedu Hlasu-SD informovala jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

„Rovnako ako Hlas, aj pani prezidentka vidí v tomto ,krágľovacom’ zákone zásadné riziká pri jeho zneužití na čistky v štátnej správe, čím sa vládni poslanci pri prijímaní zákona vôbec netajili. Verím, že po týchto výhradách sa nájde v koalícii dostatok rozumu na to, aby sme štátnu správu zachovali nezávislú a nevyháňali z nej odborníkov, ktorých bude Slovensko na obnovu po tejto deštruktívnej vláde veľmi potrebovať,“ vyhlásil Pellegrini.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vetovala novelu zákona o štátnej službe. Podľa nej otvára priestor odvolať zamestnanca z riadiacej pozície bez uvedenia dôvodu, a teda iba z politických dôvodov. Prezidentka vetovala aj novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru SR, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície. Hlava štátu poukázala na to, že takmer totožná právna úprava už bola platná medzi rokmi 2010 – 2016 a viedla k mnohým súdnym sporom, v ktorých súdy považovali rozhodnutia vydávané na základe tohto ustanovenia za nezákonné a v rozpore s ústavným právom na súdnu ochranu.

(sita)