Šéf CDU Armin Laschet v pondelok dopoludnia odstúpil z postu premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko (NRW). Pre agentúru DPA to potvrdil hovorca krajinského snemu v Düsseldorfe.

Laschetovi, budúcemu poslancovi Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne, odovzdal dokument o ukončení jeho pôsobenia vo funkcii predsedu vlády Severného Porýnia-Vestfálska (NRW) André Kuper, predsa tamojšieho krajinského snemu.

V utorok, po ustanovujúcom zasadnutí nového nemeckého Spolkového snemu, ktorý vzišiel zo septembrových parlamentných volieb, prevezme Laschetov úrad na jeden deň Joachim Stamp, krajinský minister pre záležitosti rodiny. V stredu bude následne za nového premiéra NRW zvolený súčasný minister dopravy Hendrik Wüst, a to na mimoriadnom zasadnutí tamojšieho krajinského snemu.

Hendrik Wüst sa stal v sobotu i novým predsedom CDU v tejto západonemeckej spolkovej krajine a Lascheta tak nahradil i na tomto poste. Armin Laschet už pred nemeckými parlamentnými voľbami, ktoré sa konali 26. septembra, oznámil, že v prípade volebného neúspechu odíde z obidvoch funkcií v NRW. Poslanec Spolkového snemu nesmie byť zároveň aj členom vlády v Severnom Porýní-Vestfálsku, pripomína DPA.

(tasr)