Zo Sudánu prišli správy o zadržaní viacerých vládnych činiteľov. Proti pokusu o prevrat sa už organizujú demonštrácie.

Sudánski vojaci zadržali v pondelok viacerých vládnych činiteľov, informovali agentúry AP a AFP s odvolaním sa na vládne zdroje. Z africkej krajiny prišli súčasne správy o výpadkoch internetu i demonštrantoch blokujúcich cesty v metropole Chartúm na protest proti zjavnému pokusu o prevrat.

V Sudáne panuje už niekoľko týždňov napätie medzi armádnymi a civilnými predstaviteľmi prechodnej vlády, píše AFP s tým, že jej novinári v krajine potvrdili zablokovanie internetu.

Hlavná prodemokratická politická organizácia v krajine, Združenie sudánskych profesionálov (SPA), vyzvala obyvateľov, aby vyšli do ulíc protestovať proti krokom armády. Hovorila taktiež o prerušení internetu i mobilných telefónnych služieb.

Podľa zdrojov AP sú medzi zadržanými najmenej piati vládni predstavitelia vrátane dvoch ministrov, člena vládnucej rady, poradcu premiéra a guvernéra Chartúmu.

V septembri došlo v Sudáne k neúspešnému pokusu o prevrat, ktorý znova rozdelil krajinu a postavil proti sebe konzervatívnejších islamistov, ktorí žiadajú vojenskú vládu, proti tým, ktorí v roku 2019 po masových protestoch zvrhli autokratického prezidenta Umara Bašíra. V posledných dňoch sa v uliciach konali demonštrácie oboch táborov.

Uplynulý víkend absolvoval osobitný vyslanec USA pre región tzv. Afrického rohu Jeffrey Feltman stretnutia s predstaviteľmi sudánskej armády i civilnými lídrami v rámci úsilia vyriešiť narastajúce spory.

(tasr)