Orbán: komunistom nikdy nezabudneme rok 2006. V uliciach Budapešti ho podporili desaťtisíce demonštrantov.

Opozičné zhromaždenie pri príležitosti 65. výročia vypuknutia maďarského protikomunistického povstania v Budapešti. foto: Ladislav Vallach/TASR

V časoch, keď sa Maďari ozvali, dostali ako odpoveď slzotvorný plyn a gumené projektily. Pred 15 rokmi naplnili budapeštianske ulice násilie, krv a slzy; stalo sa to pri 50. výročí vypuknutia protikomunistickej revolúcie pred zrakmi celého sveta. V sobotu to v Budapešti povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý zdôraznil, že to Maďari komunistom nikdy nezabudnú.

Orbán pred státisícovým davom priaznivcov okrem iného vyhlásil, že by bolo načase, keby už aj v Bruseli pochopili, že s Maďarmi si neporadili ani komunisti. „Maďari chceli v roku 1956 aj v roku 2006 to isté, a chcú to aj dnes – spravodlivosť pre Maďarsko,“ zdôraznil Orbán. Podľa jeho slov sa ľavicových strán netreba báť, hrozí iba sieť, financie a médiá, ktoré stoja za nimi. Tie však zomknutí Maďari porazia, dodal.

Na sobotňajšej demonštrácii v Budapešti vyjadrili podporu Orbánovej politike desaťtisíce ľudí. Maďarský premiér v prejave v tmavých farbách vykreslil, čo by mohli Maďari očakávať, ak by prehral v parlamentných voľbách, ktoré sú naplánované na jar budúceho roka. Predpokladá sa, že najbližšie voľby pre neho budú najvážnejšou výzvou odvtedy, ako sa v roku 2010 ujal vlády.

Orbán vymenoval ekonomické úspechy svojej vlády a predošlú socialistickú vládu obvinil z toho, že krajinu finančne zruinovala. „Trvalo nám roky, kým sme napravili deštrukciu spôsobenú ľavicou,“ vyhlásil Orbán. Maďarský premiér zároveň kritizoval Európsku úniu a vyhlásil, že Brusel nepretržite útočí na Maďarsko pre jeho ekonomickú a imigračnú politiku.

Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu zišlo aj na demonštrácii šiestich maďarských opozičných strán. Líder opozície Péter Márki-Zay, nezávislý konzervatívec a starosta juhomaďarského mesta Hódmezővásárhely, ktorý zvíťazil v opozičných primárkach, vyhlásil, že koalíciu chce viesť k odstráneniu korupcie, potláčania médií a zneužívania vládnych inštitúcií. „Základným cieľom nás všetkých, pravice aj ľavice, je aby Maďarsko bolo demokraciou, aby uplatňovalo vládu zákona v trhovej ekonomike a aby bolo súčasťou Európskej únie,“ povedal Márki-Zay.

Foto: Opozičné zhromaždenie pri príležitosti 65. výročia vypuknutia maďarského protikomunistického povstania v Budapešti. TASR / Ladislav Vallach

(tasr,sita)