Pápež v roku 2022 navštívi Oceániu. V decembri ho čakajú v Grécku a na Cypre.

Pápež to uviedol v rozhovore, ktorý v piatok zverejnila argentínska tlačová agentúra Telam, informovala v piatok agentúra AFP.. Hlava katolíckej cirkvi však nešpecifikovala, kam má v rámci Oceánie v pláne vycestovať. Pápež, ktorý v decembri oslávi 85. narodeniny a v júli podstúpil operáciu hrubého čreva, minulý rok pre koronavírusovú pandémiu výrazne obmedzil program svojich zahraničných návštev, ale tento rok v marci absolvoval historickú cestu do Iraku a v septembri navštívil Slovensko.

Od svojho zvolenia na Petrov stolec v roku 2013 pápež uskutočnil viac ako 30 oficiálnych ciest. V rozhovore pre Telam povedal, že „nosí v hlave“ dve cesty, ktoré ešte neplánoval: do Konga a Maďarska, kde sa pritom v septembri krátko zastavil, aby v Budapešti predsedal omši na záver Medzinárodného eucharistického kongresu. Pápež tiež pripomenul, že ešte „dlhuje“ návštevu na ostrove Papua-Nová Guinea a vo Východnom Timore, ktorá bola pôvodne naplánovaná na rok 2020, no musela byť odložená.

Predstavitelia Vatikánu v septembri informovali, že  plánovaná cesta do Grécka bude zahŕňať Františkovu návštevu utečencov na ostrove Lesbos, ktorý sa stal symbolom migračnej krízy v Európe. V roku 2016 pápež navštívil tamojší najväčší tábor pre migrantov v Európe, ktorý sa nachádza pri meste Moria a vlani ho zničil požiar. Lietadlom vtedy odtiaľ do Vatikánu zobral tri moslimské rodiny pôvodom zo Sýrie.

(tasr)