Predsedovia vlád spolkových krajín v Nemecku vyzvali na ponechanie celoštátneho rámca pre pravidlá týkajúce sa koronavírusu. Odchádzajúci minister zdravotníctva predtým navrhol, aby platnosť súčasných právnych predpisov skončila budúci mesiac. Výzva prichádza v čase, keď sa zrýchľuje tempo pribúdania nových infekcií. Podľa piatkových údajov za posledných sedem dní pribudlo 95,1 prípadu na 100-tisíc obyvateľov, kým v predchádzajúcom týždni to bolo 68,7 prípadu. Za posledných 24 hodín v Nemecku evidovali 19 572 nových prípadov.

Nemecký parlament po tom, čo krajinu v marci 2020 zasiahla pandémia, po prvý raz schválil legislatívu, ktorou vyhlásil „epidemickú situáciu celoštátneho rozsahu“. Účinnosť legislatívy odvtedy niekoľkokrát predlžovali. Zákon slúžil ako kľúčový právny rámec pre lockdowny a ďalšie pandemické opatrenia.

Minister zdravotníctva Jens Spahn v pondelok navrhol, aby legislatíva stratila účinnosť 25. novembra, keď sa skončí súčasné predĺženie. Pravidlá umožňujúce vstup do niektorých vnútorných priestorov iba osobám, ktoré sú zaočkované, majú platný negatívny test alebo sa z ochorenia COVID 19 uzdravili, by podľa neho mali platiť naďalej, rovnako aj usmernenia o nosení ochrany tváre.

Vlády spolkových krajín majú právomoc zavádzať vlastné pravidlá. Ich predsedovia však na pravidelnom zasadnutí uviedli, že s blížiacou sa zimou je potrebný určitý jednotný celoštátny rámec, aby sa v 83-miliónovej krajine zabránilo nesúrodým opatreniam.

Nemecko sa po septembrových parlamentných voľbách nachádza v prechodnom politickom období. Stredopravicový blok odstupujúcej kancelárky Angely Merkelovej a ministra Spahna by nemal byť súčasťou novej vlády.

(sita)