Optimalizáciu siete nemocníc pripravuje ministerstvo zdravotníctva od stola. Povedal to v nemocnici v Partizánskom Boris Kollár.

Zopakoval, že hnutie reformu v súčasnej podobe nepodporí a pokiaľ nebude mať minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) súhlasné stanovisko z regiónov, nemôže s hnutím počítať. „Veľmi ma mrzí, že sa to robí takýmto spôsobom, len pre reformu. Aby sme získali nejaké zdroje, niečo namaľujeme a ideme ničiť životy ľudí,“ tvrdí predseda parlamentu.

Riaditeľ nemocnice v Partizánskom Gabriel Krbúšik si myslí, že optimalizácia siete nemocníc v Trenčianskom kraji už prebehla, dôkazom majú byť zdravotnícke zariadenia v Handlovej, Bánovciach nad Bebravou a Ilave. „Pre Trenčiansky kraj by už bolo ďalej neúnosné, pokiaľ by sme túto sieť ďalej riedili,“ ozrejmil. Samospráva iniciovala za zachovanie oddelení v nemocnici i petíciu.

Vláda schválila reformu zdravotníctva 29. septembra. Nemocnice sa majú rozdeliť na viacero úrovní. Zoznam nemocníc však zatiaľ známy nie je. Prvé reálne zmeny v praxi sa majú začať realizovať od roku 2024. Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že nemocnice rušiť nebude.

Minister verí, že s hnutím bude ešte diskutovať. Podľa šéfky parlamentného zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS) reforma môže prejsť aj bez podpory Sme rodina.

(tasr)