Izraelský premiér Naftali Bennett uskutočnil svoju prvú návštevu u ruského prezidenta Vladimira Putina. Hlavnou témou rokovaní je Irán.Stretli s v čiernomorskom letovisku Soči, informovala agentúra AFP.

Bennett v júni vystriedal vo funkcii Benjamina Netanjahua, ktorý mal počas svojho 12-ročného pôsobenia blízke vzťahy s Putinom.

Šéf izraelského kabinetu Putinovi na úvod stretnutia povedal, že ho považuje za „skutočného priateľa Židov“. Rokovať mali o „situácii v Sýrii a úsilí (Izraela) zabrániť Iránu uskutočniť zásadný pokrok vo svojom vojenskom jadrovom programe“.

Putin označil vzťahy oboch krajín za „jedinečné“ a vyjadril nádej, že tento „vzťah dôvery“, ktorý si Rusko vybudovalo s predchádzajúcou izraelskou vládou, bude pokračovať.

Ešte pred odletom do Soči označil Bennett vzťahy s Ruskom za „dôležitý prvok“ zahraničnej politiky Izraela. Poukázal pritom aj na „milión rusky hovoriacich občanov Izraela, ktorí tvoria most medzi oboma krajinami“.

Návšteva izraelského premiéra je jedným z posledných osobných stretnutí Putina so zahraničnými predstaviteľmi predtým, ako koncom budúceho týždňa vstúpia v Rusku do platnosti výrazné covidové obmedzenia. Počas tohto celoštátneho týždňa pracovného pokoja, ktorý začína 30. októbra, nebude mať ruský prezident žiadne osobné stretnutia, informoval Kremeľ.

(tasr)