Izraelské vojenské letectvo po dvojročnej prestávke obnovilo nácvik prípadného útoku voči Iránu. Vo štvrtok večer o tom informovala izraelská televízia Kešet 12. Správu priniesol denník The Times of Israel (TOI).

Náčelník generálneho štábu Izraelských obranných síl (Cahal) Aviv Kochavi údajne nariadil, aby tamojšie letectvo „intenzívne“ nacvičovalo úder voči strategickým cieľom v Iráne. Konkrétne má ísť o budovy a komplexy, ktoré sú súčasťou iránskeho jadrového programu. Kochavi podľa TOI zároveň nariadil po dvojročnej prestávke vyčleniť na vojenské cvičenia ďalšie financie.

Izrael dlhodobo kritizuje postup západných krajín voči Iránu a zároveň odmieta dohodu o iránskom jadrovom programe z roku 2015. Podľa Izraela nie je dohoda účinná a nebráni Teheránu pokračovať vo vývoji jadrovej technológie, ktorú môže islamská republika zneužiť na vojenské účely. Židovský štát v minulosti opakovane tvrdil, že ak to bude potrebné, zabráni vývoju jadrových zbraní vojenskými prostriedkami.

Izraelský premiér Naftali Bennett, ktorý v piatok priletel do Soči na rokovania so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, minulý mesiac vyhlásil, že iránsky jadrový program dospel k zlomovému momentu a rovnako je na tom aj izraelská tolerancia. V prejave na Valnom zhromaždení OSN povedal, že „slová nezabránia otáčaniu (iránskych) centrifúg… Nedovolíme Iránu získať jadrovú zbraň“. Podľa agentúry DPA je Irán jednou z tém piatkového rokovania medzi Bennettom a Putinom.

(tasr)