Ľudia na Ukrajine váhali s očkovaním, vo štvrtok zaznamenali rekordný počet prípadov i úmrtí. S nárastom infekcií sa skeptické postoje začali meniť.

Počty prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí dosiahli vo štvrtok na Ukrajine absolútne maximá. Ukrajinské úrady zaznamenali v priebehu ostatného dňa 22 415 nových infekcií a 546 úmrtí, najviac od začiatku pandémie koronavírusu.

Ukrajina dosiaľ eviduje 2,7 milióna prípadov koronavírusu a 62 389 obetí. Pod nelichotivé čísla sa podpisuje predovšetkým pomalá vakcinačná kampaň. Na 41-miliónovej Ukrajine dosiaľ úplne zaočkovali iba približne 15 % populácie, čo je najnižšia úroveň v Európe po Arménsku. Ukrajinci pritom majú možnosť vybrať si medzi viacerými vakcínami – Pfizer, Moderna, AstraZeneca a Sinovac.

Ukrajina v ostatných týždňoch čelí čoraz silnejšiemu šíreniu nákazy. Tá prinútila vládu k zavedeniu obmedzení týkajúcich sa verejných miest a dopravy. Od štvrtka sa do lietadiel, vlakov a diaľkových autobusov vyžaduje potvrdenie o očkovaní alebo negatívny test.

Reštriktívne opatrenia však spôsobili rozmach falošných potvrdení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týždeň vyhlásil, že bude bojovať proti takýmto praktikám. Ukrajinská polícia podozrieva pracovníkov v 15 nemocniciach naprieč celou krajinou z vydávania falošných očkovacích certifikátov. Zelenskyj podotkol, že vzhľadom na súčasnú situáciu sú iba dve riešenia – očkovanie alebo lockdown. „Som však proti lockdownu z dôvodu ekonomiky,“ poznamenal.

S nárastom infekcií sa skeptické postoje ukrajinského obyvateľstva začali meniť a v priebehu ostatného dňa sa prišiel zaočkovať rekordný počet ľudí – viac ako 251-tisíc. „Desí ma takýto nárast infekcií. Môj kamarát je vo vážnom stave v nemocnici,“ povedal 38-ročný podnikateľ z Kyjeva Denys Onučko po tom, čo dostal prvú dávku vakcíny.

Onučko poznamenal, že mnohí Ukrajinci boli dezinformovaní konšpiračnými teóriami o vakcínach, ale teraz, keď sa situácia vyostruje, zvolili rozumnejší prístup. „Ľudia sú vystrašení príbehmi, ale skutočná hrozba v nich musí spôsobiť vytriezvenie,“ povedal. Na jeho slová nadviazala 47-ročná Julia Furmanová, ktorá tiež dostala prvú dávku. Priznala, že mnoho ľudí v jej okolí verí konšpiračným teóriám o vakcínach. „Veľa mojich priateľov verilo týmto príbehom o globálnom spiknutí a teraz sú vážne chorí. Nadišiel čas chrániť sa,“ vyhlásila.

(sita)