Obvineniu zo smrteľného pobodania konzervatívneho poslanca Davida Amessa čelí 25-ročný Brit somálskeho pôvodu Ali Harbi Ali. Oznámila to vo štvrtok Britská kráľovská prokuratúra. Ako uviedla, súdu predloží informácie, že „táto vražda má súvislosť s terorizmom a konkrétne mala tak náboženské, ako aj ideologické motívy“.

David Amess zomrel minulý týždeň v piatok na následky pobodania nožom počas stretnutia s voličmi v meste Leigh-on-Sea v grófstve Essex. Amess bol poslancom od roku 1983. Bol ženatý a mal päť detí. Na politickej scéne bol známy ako prominentný bojovník proti interrupciám. Angažoval sa tiež za dobré životné podmienky zvierat.

Násilie spáchané na britských politikoch je zriedkavé, no v júni 2016 za bieleho dňa brutálne zavraždili poslankyňu Labouristickej strany Jo Coxovú. Vytrvalú podporovateľku členstva Spojeného kráľovstva v EÚ a prijímania utečencov do Británie dobodal a postrelil krajne pravicový extrémista Thomas Mair, ktorý dostal za svoj zločin doživotné väzenie. Pri krvavom útoku, ktorý sa udial niekoľko dní pred britským referendom o zotrvaní krajiny v EÚ, na ulici mesta Batley v grófstve Yorkshire na severe Anglicka kričal „Británia je prvoradá!“.

V máji 2010 pobodali do žalúdka bývalého britského labouristického ministra financií Stephena Timmsa a desať rokov predtým zaútočili na zákonodarcu liberálnych demokratov Nigela Jonesa a jeho poradcu Andrewa Penningtona. Posledný menovaný útok neprežil.

(sita)