V kauze bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča získal súd nové dôkazy.

V kauze údajnej korupcie bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Gašparoviča a bývalého policajta Ladislava Vičana mal dnes Špecializovaný trestný súd v Pezinku vyniesť rozsudok. Samosudkyňa Ružena Sabová však rozhodla o doplnení dokazovania, keďže dostala prípis z Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Ten obsahuje znalecký posudok týkajúci sa mobilného telefónu Petra P. prezývaného Tiger a tiež zvukový záznam.

Peter P. v tejto kauze vystupoval ako svedok. Podľa prípisu však jeho telefón obsahoval nahrávku z prvotného vyťaženia kľúčového svedka Dušana Bočkaya. Výpoveď Petra P. tak podľa predmetného prípisu mohla byť ovplyvnená danou nahrávkou.

Po prehratí nahrávky, v ktorej sa Bočkay vyjadroval ku skutku v súlade s obžalobou, sudkyňa dala opätovne pokyn na prednes záverečných rečí. Tie na súde odzneli už vo štvrtok 14. októbra. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Aurel Pardubský povedal, že nahrávka nezmenila skutkové a právne závery obžaloby. Peter P., v ktorého telefóne sa nachádzala, je totiž podľa neho len „nepodstatný a dvojnásobne nepriamy“ svedok, ktorého svedectvo je nízkej až zanedbateľnej hodnoty. V pôvodných záverečných rečiach pre oboch obžalovaných prokurátor navrhol zhodný trest 11 rokov väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Rovnaký návrh dnes zopakoval.

Podľa obžaloby Peter Gašparovič a Ladislav Vičan žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS).

(sita)