Bieloruské úrady v stredu prehľadali kancelárie popredných nezávislých novín. Počas razie v priestoroch Nového Času
v Minsku skonfiškovali počítače a ďalšie vybavenie. Prehľadali tiež byty editorky novín Aksany Kolbovej a reportéra Siarheja Pulšu, pričom ich vzali na vypočúvanie, ktoré trvalo väčšinu dňa. Zatiaľ neoznámili žiadne obvinenia.

Noviny rozsiahlo informovali o masívnych protestoch, ktoré vlani vypukli po spochybňovanom znovuzvolení Alexandra Lukašenka za prezidenta. Jeden z ich novinárov, Dzianis Ivašin, je od marca vo väzbe po tom, ako napísal sériu investigatívnych článkov o zásahu úradov na demonštrantov. Je obvinený zo zasahovania do policajného konania a v prípade odsúdenia mu hrozia tri roky za mrežami.

Celkovo je vo väzbe 28 bieloruských novinárov, ktorí si odpykávajú svoje tresty alebo čakajú na proces.

Medzi nimi je aj Hienadz Mažejka z ruského denníka Komsomolskaja Pravda, ktorého zatkli tento mesiac po tom, ako písal o prestrelke v byte v Minsku, pri ktorej zomrel podporovateľ opozície a príslušník bezpečnostnej služby KGB. V správe citoval priateľa, ktorý zosnulého podporovateľa opozície opísal v pozitívnom svetle. Novinár teraz čelí maximálne 12-ročnému väzeniu za podnecovanie sociálnych sporov a urážanie autorít.

Komsomolskaja Pravda na zatknutie reagovala zatvorením svojej bieloruskej pobočky. Ruské úrady vyjadrili nad situáciou poľutovanie, ale Bielorusko, ktoré má úzke vzťahy s Moskvou, nekritizovali.

„V strede Európy úrady robia temný experiment, snažia sa zbaviť občanov prístupu k akýmkoľvek nezávislým informáciám. Nezávislé médiá v Bielorusku môžu stále existovať vďaka internetu, ale úrady si jasne vzali za vzor Severnú Kóreu,“ skonštatoval na margo situácie šéf Bieloruského združenia novinárov Andrej Bastunec.

(sita)