Niekoľko členov BR OSN odsúdilo KĽDR za odpálenie balistickej strely. Zasadnutie sa konalo za zatvorenými dverami.

Niekoľko členských krajín Bezpečnostnej rady OSN odsúdilo v stredu Severnú Kóreu za jej utorkové odpálenie balistickej strely z ponorky, informovala agentúra DPA.

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku sa konalo za zatvorenými dverami. Napriek tomu, že z 15-člennej rady nevyšlo spoločné vyhlásenie, európski členovia – Írsko, Estónsko a Francúzsko – vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom označili najnovší severokórejský krok za súčasť „vzoru provokácií“. Vyzvali Pchjongjang, aby dodržiaval sankcie OSN. Zástupcovia USA a Spojeného kráľovstva vyjadrili podobné pocity.

Severokórejské ministerstvo zahraničia reagovalo, že raketový test nebol odkazom namiereným proti Spojeným štátom, a kritizovalo reakcie Bezpečnostnej rady OSN i USA. Podľa ministerstva bolo skúšobné odpálenie balistickej strely „nového typu“ z ponorky súčasťou bežných obranných vedeckých aktivít. „Kritizovať KĽDR za vývoj a skúšobné odpálenie toho istého zbraňového systému, aký vlastnia alebo vyvíjajú USA, je jasným vyjadrením dvojakého metra,“ dodal rezort.

Severná Kórea odpálila z ponorky balistickú strelu SLBM (submarine-launched ballistic missile), ktorá dokáže dopraviť na miesto určenia s vysokou presnosťou bojovú hlavicu, väčšinou vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou.

Strela SLBM mala „mnoho moderných navádzacích technológií“, uviedla Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA). Zároveň dodala, že bola vypálená z rovnakého plavidla, z ktorého Pchjongjang vystrelil pred piatimi rokmi svoju prvú strelu tohto typu.

Testy balistických rakiet Severnej Kórei zakazuje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN. Pchjongjang však tvrdí, že potrebuje arzenál, aby sa dokázal chrániť pre možnou inváziou Spojených štátov, uviedla agentúra AFP.

(tasr)