V meste New York nariadili povinné očkovanie proti covidu všetkým zamestnancom verejného sektora vrátane policajtov a hasičov. V prípade neuposlúchnutia nariadenia im bude hroziť strata zamestnania. Oznámil to v stredu starosta New Yorku Bill de Blasio, ktorého citovala agentúra AFP.

Opatrenie sa bude vzťahovať na 160-tisíc zamestnancov mesta New York. Pre policajtov, hasičov či pracovníkov komunálnych služieb bude očkovanie povinné od 1. novembra. V prípade väzenských dozorcov bude vyžadovaná vakcinácia až od 1. decembra vzhľadom na aktuálny nedostatok zamestnancov v hlavnom newyorskom väzenskom komplexe na ostrove Rikers Island.

„Nezaočkovaní zamestnanci dostanú neplatené voľno dovtedy, kým svojmu nadriadenému neukážu potvrdenie o vakcinácii,“ uvádza sa vo vyhlásení kancelárie newyorského starostu. Zamestnancom pritom nebude stačiť potvrdenie o  negatívnom výsledku testu na koronavírus, približuje AFP.

Mestskí zamestnanci dostanú k výplate aj 500-dolárovú odmenu v prípade, že sa zaočkujú do 29. októbra. Viac ako 70 percent z ľudí, na ktorých sa nové nariadenie vzťahuje, však už dostalo prinajmenšom prvú dávku vakcíny, a tak je dosiaľ nezaočkovaných len približne 46-tisíc z nich.

V osemmiliónovom New Yorku už skôr nariadili povinné očkovanie učiteľov verejných škôl aj zdravotníkov, v dôsledku čoho sa výrazne zvýšila zaočkovanosť tamojšej populácie. Potvrdenie o očkovaní vyžadujú úrady v tomto veľkomeste taktiež pri väčšine spoločenských aktivít v interiéroch, ako napríklad návštevách reštaurácií, divadiel, kín či posilňovní. V New Yorku sa dosiaľ prinajmenšom prvou dávkou vakcíny proti covidu dalo zaočkovať už viac ako 84 percent dospelých obyvateľov.

Je však pravdepodobné, že najnovšie nariadenie sa stretne aj s odmietavými reakciami, keďže policajné odbory v New Yorku už skôr vyjadrili nesúhlas s povinným očkovaním, pričom sa odvolávali na osobnú slobodu. Proti pokusom o zavedenie povinného očkovania sa v súčasnosti búria aj odbory policajtov v Chicagu, uvádza AFP. V súvislosti s covidom zomrelo v meste New York od začiatku pandémie už 34-tisíc ľudí.

(tasr, min)