Nemecký minister vnútra navrhol zavedenie spoločných nemecko-poľských hliadok na hraniciach s cieľom pomôcť obmedziť nelegálne prechody migrantov prichádzajúcich z Bieloruska.

Podľa úradov v Nemecku od augusta zaregistrovali asi 4 500 takýchto prechodov. Mnohí sú ľudia zo Sýrie a Iraku, ktorí odleteli do Bieloruska v nádeji, že sa cez Poľsko dostanú do Európskej únie. Seehofer uviedol, že poslal svojmu poľskému náprotivkovi list s návrhom spoločných hliadok na poľskej strane hranice s cieľom identifikovať nelegálne prechody a zatknúť prevádzačov. Podotkol, že zatiaľ nedostal odpoveď.

Seehofer zároveň skonštatoval, že nemá v úmysle „zatvorenie hraníc“. To by podľa neho „bolo v súčasnej dobe právne veľmi diskutabilné, pretože Poliaci prijali veľmi silné iniciatívy na zabránenie nelegálnemu prisťahovalectvu“.

Migrantov zrejme prevážajú cez Poľsko k nemeckým hraniciam v autách a nákladných automobiloch. V utorok havarovala na západe Poľska dodávka s takmer 20 migrantmi. Európska únia obviňuje Bielorusko, že ako odvetu za sankcie posiela cez hranice do EÚ migrantov z Blízkeho východu. Minsk však toto tvrdenie odmieta.

(sita)