Slovensko je pripravené pomôcť Poľsku a Pobaltiu s riešením nelegálnej migrácie, ktorá je z Bieloruska cielene podporovaná tamojším diktátorským režimom Alexandra Lukašenka. Počas zasadnutia Rady Európskej únie (EÚ) to v utorok 19. októbra v Luxemburgu uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

„Je hanebné, že bieloruský režim nedemokraticky zvoleného prezidenta Alexandra Lukašenka zneužíva zúfalých migrantov na politické účely a hazarduje s ich životmi, zdravím a dôstojnosťou, keď ich doslova zváža k hraniciam Únie,“ vyhlásil štátny tajomník. Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku vyjadril plnú mieru solidarity so súčasným stavom a deklaroval pripravenosť pomôcť.

Klus európskych partnerov v Luxemburgu informoval aj o zhoršujúcej sa pandemickej situácii na Slovensku. Zdôraznil, že dôvodom je odpor spoločnosti k očkovaniu. „Širšej podpore vakcinácie do veľkej miery škodia dezinformačné kampane na sociálnych sieťach. Aj preto som už niekoľkýkrát vyzval na koordinovaný postup v rámci EÚ s cieľom priviesť sociálne médiá k väčšej spoločenskej zodpovednosti,“ ozrejmil štátny tajomník.

Ministri a štátni tajomníci na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC) diskutovali aj o aktuálnom stave právneho štátu v EÚ a pokračovaní Konferencie o budúcnosti Európy. „Teší ma, že aj na základe našej snahy sa do októbrového plenárneho zasadnutia Konferencie budú môcť aktívne zapojiť aj krajiny západného Balkánu. Je to dôležitý signál, že naša budúcnosť je aj ich budúcnosťou,“ uzavrel Klus.

(sita)