Zníženie exekučných zrážok pomôže státisícom ľudí, tvrdí Boris Kollár. Cieľom nového nariadenia vlády je zohľadňovať vysoký rast životných nákladov alebo prípadné negatívne dopady pandémie.

Členovia vlády dnes odobrili návrh ministerstva spravodlivosti, ktorý upravuje rozsah zrážok zo mzdy a iných príjmov v exekúcii.

„Jedná sa o zrážky exekútorov, ktorí už nebudú môcť v takej veľkej výške exekuovať tieto finančné zdroje,“ povedal Kollár. V prípade matky dvoch detí, ktorá má čistý príjem 700 eur mesačne podľa Kollára vzhľadom na schválené zmeny dôjde k zníženiu exekučnej zrážky o jednu polovicu. V prípade, že by mala čistý príjem 500 eur, zníženie zrážky bude predstavovať až tri štvrtiny.

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (nom. SaS) bolo v tomto prípade dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi ochranou práv najslabších a splnením oprávnených záväzkov veriteľov. Finančná čistka, ktorá bude musieť byť dlžníkom ponechaná, podľa nej narastie zo 100 percentného životného minima na 140 percent. Toto podľa nej môže zvýšiť motiváciu dlžníkov zamestnať sa a plniť si záväzky. „Osobitne tie záväzky, ako sú dane, výživné, náhrada škody na zdraví, osobitne náhrada škody na zdraví, ktorá bola spôsobená trestnými činmi, to všetko sú takzvané prednostné pohľadávky a tento volnejší režim sa ich nijako nedotkne,“ zdôraznila ministerka.

(sita)