Deväťdesiatšesťročná bývalá sekretárka veliteľa SS v koncentračnom tábore Stutthof sa v utorok postavila pred súd, aby si oficiálne vypočula obvinenia proti nej. Obžalobu prečítali pred súdom v meste Itzehoe neďaleko Hamburgu.

Irmgard Furchnerová čelí obvineniam z viac ako 11-tisíc prípadov spoluúčasti na vražde. Minulý mesiac sa pokúsila útekom vyhnúť začiatku procesu. Polícia ju následne zadržala a na niekoľko dní umiestnila do väzby. V utorok ju do súdnej siene priviedli na invalidnom vozíku.

Podľa obžaloby Furchnerová „napomáhala vedeniu tábora pri systematickom zabíjaní väznených osob v období od júna 1943 do apríla 1945 vo funkcii stenografky a pisárky v kancelárii veliteľa tábora“.

Dôchodkyňa skôr uviedla, že pracovala ako sekretárka dôstojníka SS Paula Wernera Hoppeho v Stutthofe. Tvrdila však, že nikdy nevkročila do samotného koncentračného tábora a nemala tušenie o vraždách, ktoré sa tam stali. Hoppeho v roku 1957 odsúdili na deväť rokov väzenia. Zomrel v roku 1974. Nemecká verejnoprávna televízia NDR citovala Furchnerovej vyhlásenie z roku 1954, keď ako svedkyňa v súdnom procese uviedla, že celá Hoppeho korešpondencia s vyššou administratívou SS prešla cez jej stôl a veliteľ jej každý deň diktoval znenie listov. O popravách nariadených Hoppem si údajne myslela, že boli trestom za priestupky.

V Nemecku platí právny precedens, že každého, kto pomáhal pri fungovaní akéhokoľvek nacistického tábora, môžu stíhať ako spoluvinníka vrážd, ktoré tam spáchali. Nemku súdia ako mladistvú osobu, keďže v čase trestných činov mala menej ako 21 rokov.

(sita)