Predstavitelia Nemecka, Francúzska, Švédska a Británie odpovedali na otázky Ruska o otrave Navaľného. V utorok o tom informoval spravodajský server Meduza.io s odolaním sa na príspevok bývalého šéfa laboratórií Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Marca-Michaela Bluma na Twitteri.

Rusko začiatkom októbra požiadalo uvedené štyri krajiny, ako aj technický sekretariát OPCW, aby mu poskytli údaje potrebné na dokončenie predbežného vyšetrovania kauzy Navaľnyj. Podľa Ruska totiž tieto štáty pre ním „skrývajú“ presný chemický vzorec látky, ktorou bol podľa výsledkov ich analýzy Navaľnyj otrávený.

Rusko takto reagovalo na podnet skupiny 45 krajín sveta – vrátane USA, Británie, Nemecka a Kanady –, ktorá sa naň obrátila prostredníctvom OPCW a žiadala, aby Rusko podalo vysvetlenia týkajúce sa otravy ruského opozičného politika Alexeja Navaľného.

Predstavitelia Nemecka vo svojej odpovedi Rusku uviedli, že poskytli všetky informácie o otrave Naváľaného, ktoré im zároveň potvrdilo aj samotné OPCW. V odpovedi Nemecka sa preto zdôrazňuje, že Rusko už má k dispozícii všetky potrebné údaje k tomu, aby začalo s vyšetrovaním kauzy Navaľnyj.

Británia sa stotožnila s vyhlásením Nemecka a Francúzsko uviedlo, že súhlasí so závermi svojich európskych partnerov, ku ktorým prišli pri analýze látky v tele Navaľného. Francúzsko zároveň dodalo, že eviduje žiadosť Rusko o pomoc pri vyšetrovaní tejto kauzy, avšak rozhodlo sa jej nevyhovieť.

Švédsko vo svojej odpovedi zase odkázalo Rusko na Nemecko, pretože práve na žiadosť Berlína sa Štokholm zúčastnil na vyšetrovaní tejto kauzy.

Experti OPCW vlani v októbri potvrdili závery nemeckých odborníkov o tom, že Naváľného otrávili látkou typom novičok. Samotný Navaľnyj z útoku obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko však odmieta účasť na otrave opozičného politika, ako aj vyšetrenie tejto kauzy.

(tasr)