Turecké ministerstvo zahraničia si predvolalo desať diplomatov pre výzvu na prepustenie väzneného filantropa a ľudskoprávneho aktivistu Osmana Kavalu.

Šesťdesiatštyriročný Kavala je štyri roky vo väzbe pre obvinenia z pokusu o zvrhnutie vlády prostredníctvom protestov v roku 2013, aj v spojitosti s pokusom o vojenský prevrat v roku 2016 a tiež pre obvinenie zo špionáže. V prípade odsúdenia mu hrozí doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v decembri 2019 rozhodol, aby Kavalu prepustili, ale turecké úrady to dosiaľ ignorovali.

Veľvyslanectvá USA, Kanady, Francúzska, Fínska, Dánska, Nemecka, Holandska, Nového Zélandu, Nórska a Švédska v pondelok vo vyhlásení uviedli, že odklady počas Kavalovho procesu, spájanie rôznych prípadov a otváranie nového prípadu napriek predošlému oslobodeniu „vrhá tieň na rešpekt demokracie, právny štát a transparentnosť“. Preto vyzvali Turecko na rýchle prepustenie Kavalu v súlade s rozhodnutím ESĽP.

Vyhlásenie však rozhnevalo predstaviteľov vlády, ktorí ambasády vyzvali, aby rešpektovali nezávislosť tureckého súdnictva. „Veľvyslanci niektorých krajín, ktorí sú povinní preukázať vernosť nezávislosti krajín, ktorým slúžia … prekročili svoje limity a požadovali, aby (politici) zasahovali do súdnictva,“ vyjadril sa viceprezident Fuat Oktay.

V septembri Rada Európy, ktorej je Turecko členom, oznámila, že začne konanie voči krajine, ak pred novembrovým stretnutím výboru ministrov neprepustí Kavalu. Konanie o porušení povinnosti by mohlo mať za následok represívne opatrenia voči Turecku vrátane možného pozastavenia činnosti v organizácii, ktorá podporuje demokraciu a ľudské práva.

Kavala, ktorý obvinenia voči sebe popiera, je známy podporou umenia a financovaním projektov podporujúcich kultúrnu diverzitu a práva menšín. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho označil za „tureckú nohu“ amerického miliardára a filantropa Georgea Sorosa, ktorý je podľa neho za povstaniami v mnohých krajinách.

(sita)