Poslancov na schôdzi zamestná pomoc tehotným ženám aj „Lex Zuzana“. Októbrová schôdza parlamentu sa začína dnes.

Na poslancov parlamentu čaká 86 bodov programu riadnej 48. schôdze Národnej rady SR (NR SR), ktorá sa začína o 13:00. Poslanci sa budú zaoberať návrhom zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý predložili viacerí vládni poslanci na čele s Annou Záborskou (klub OĽaNO). Zákon na minulej schôdzi posunulo do druhého čítania 75 poslancov, teda polovica zo všetkých členov zákonodarného zboru.

Poslanci by mali rozhodnúť aj o návrhu poslanca Györgya Gyimesiho (OĽaNO), ktorý žiada prijať novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Poslanec v nej presadzuje, aby obce mali možnosť použiť šípové smerníky s názvom vyznačených cieľov v štátnom jazyku aj v jazyku národnostnej menšiny. Slúžiť to má na navádzanie účastníkov cestnej premávky.

Poslanec Gyimesi predložil do prvého čítania tiež zákon o finančnej podpore pre Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku – Csemadok. Z rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry by Csemadok dostával príspevok 300-tisíc eur. Išlo by o sumu, ktorá by bola každý rok právne garantovaná.

Na programe rokovania parlamentu je okrem iného novela zákona o niektorých mimoriadnych opareniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Novela je známa aj ako „Lex Zuzana“. Ide o prípad, keď súťažiaca v očkovacej lotérii nestihla včas povedať heslo pre oneskorenie signálu cez internet. Novela má umožniť, aby súťažiacej mohla byť vyplatená výhra 400-tisíc eur. V návrhu zákona sa tiež predlžuje možnosť získania sprostredkovateľského bonusu do konca tohto roka. Zákon sa mal prerokovať v zrýchlenom režime ešte na septembrovej schôdzi, poslanecké plénum ho však odmietlo zaradiť do programu.

(sita)