Slovensko doteraz darovalo do zahraničia 770-tisíc vakcín, najviac dostala Rwanda. 
Vo všetkých prípadoch ide o vakcíny AstraZeneca.

vakcinácia

Pre agentúru SITA to potvrdila štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková. Do Ukrajiny odišlo 60-tisíc vakcín a do Čiernej Hory 10-tisíc, Taiwanu a Keni sme ich darovali zhodne po 160-tisíc, Rwande 280-tisíc a naposledy Vietnamu 100-tisíc. Vo všetkých prípadoch ide o vakcíny Vaxzevria vyvinuté spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

V zmysle uznesenia Vlády SR rozhoduje o vyčlenení vakcín na poskytnutie do zahraničia Ministerstvo zdravotníctva SR. Možnosť darovania vakcín do zahraničia podľa Brockovej závisí od ich disponibility a zabezpečenia aktuálnych potrieb Slovenskej republiky. „Potreby jednotlivých krajín a ich dopyt po vakcínach sa v čase mení a závisí aj od typov vakcín a možností ich získania od zahraničných partnerov, zo strany Európskej únie a predovšetkým zo systému COVAX,” doplnila Brocková.

Na základe rozhodnutia vlády zo 7. októbra by malo Slovensko prostredníctvom iniciatívy COVAX darovať celkovo 2 071 030 dávok vakcíny Vaxzevria. Rezort diplomacie monitoruje potreby zahraničných partnerov a v prípade rozhodnutia rezortu zdravotníctva o možnosti poskytnutia vakcín do zahraničia určí príjemcov v závislosti od ich aktuálnych požiadaviek.

Ilustračná foto: TASR/DPA

(tasr)