Skupina desiatich námorných plavidiel z Číny a Ruska sa spolu preplavila cez Cugarský prieliv oddeľujúci japonské ostrovy. V utorok to uviedla japonská vláda s tým, že podobné aktivity pozorne sleduje, informovala agentúra Reuters.

Japonsko vôbec prvýkrát potvrdilo, že čínske a ruské plavidlá sa spoločne preplavili cez tento prieliv, ktorý oddeľuje Japonské more od Tichého oceánu.

Cugarský prieliv je síce považovaný za medzinárodne vody, vzťahy Japonska s Čínou sú však dlhodobo poznačené teritoriálnym konfliktom o skupiny malých ostrovov vo Východočínskom mori. Japonsko má okrem toho územný spor aj s Ruskom.

„Vláda pozorne a s veľkým záujmom sleduje aktivity čínskych a ruských námorných plavidiel okolo Japonska. Presne také, aké boli tieto… Budeme naďalej s maximálnym nasadením vykonávať našu pozorovaciu činnosť vo vodách a vzdušnom priestore Japonska,“ uviedol pre novinárov námestník riaditeľa úradu japonskej vlády Jošihiko Isozaki.

Hovorca japonského ministerstva obrany zase uviedol, že čínske a ruské plavidlá počas plavby nenarušili japonské hranice a ani neporušili medzinárodné zákony.

Len pred dvoma dňami sa pritom v Japonskom mori skončilo spoločné rusko-čínske námorné cvičenie, ktoré súvisí s vojenskou spoluprácou týchto dvoch susediacich krajín.

Moskva a Peking začali totiž v uplynulých rokoch – teda v čase, keď sa zhoršili vzťahy Ruska a Číny so Západom –, rozvíjať bližšie vojenské a diplomatické vzťahy.

(tasr)