Počet potvrdených infekcií v Rusku prekročil osem miliónov. Za uplynulý deň na koronavírus zomrelo 998 ľudí.

Ruský štátny úrad pre boj proti koronavírusu v pondelok informoval, že za uplynulý deň v krajine pribudlo 34 325 nákaz, čo znamená, že od vypuknutia pandémie v krajine zaznamenali infekciu u 8 027 012 ľudí. Úrad zároveň uviedol, že za uplynulých 24 hodín v Rusku na ochorenie COVID-19 zomrelo 998 ľudí. Celkový počet obetí tak stúpol na 224 310.

Ruské úrady sa snažia zrýchliť tempo vakcinácie lotériami, odmenami a inými stimulmi. Avšak všeobecne rozšírený skepticizmus a protirečivé signály zo strany oficiálnych predstaviteľov túto snahu maria. Úrad na boj proti pandémii v pondelok konštatoval, že úplne vakcinovaných je približne 45 miliónov Rusov čiže 32 percent obyvateľstva takmer 146-miliónovej krajiny.

Napriek rastúcemu počtu obetí Kremeľ vylúčil nový celoštátny lockdown, aký prijal na začiatku pandémie. Vtedajšie reštrikcie totiž vážne poškodili ekonomiku a podkopali popularitu prezidenta Vladimira Putina. Niektoré z 85 ruských regiónov už obmedzili účasť na veľkých verejných podujatiach a vstup do divadiel či reštaurácií. Avšak v Moskve, Petrohrade a v mnohých iných ruských mestách pokračuje normálny život.

(sita)