Bývalý šéf polície Tibor Gašpar ostáva vo väzbe Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o prepustení obvineného expolicajta Mariána Zetochu z väzby.

Informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová. Súd na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol ako nedôvodnú sťažnosť obvineného proti uzneseniu Špecializovaného trestného sudu (ŠTS) zo 4. októbra, ktorým bola zamietnutá žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu, a jeho väzba nebola nahradená. U obvineného totiž podľa súdu pretrváva existencia dôvodu kolúznej väzby.

Senát 5T zároveň na podklade sťažnosti prokurátora zrušil uznesenie ŠTS , ktorým bol z väzby na slobodu prepustený obvinený Marián Z. „Žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu Najvyšší súd SR zamietol a jeho väzbu, pri konštatovaní existencie dôvodov kolúznej a preventívnej väzby u tohto obvineného, nenahradil,“ povedala Važanová.

Polícia v rámci akcie Očistec ešte v novembri 2020 zadržala viacerých bývalých vysokých policajných funkcionárov. Obvinení sú napríklad zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Vo väzbe sú momentálne napríklad bývalý policajný prezident Tibor G., exšéf Národnej kriminálnej agentúry Peter H. alebo bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K.

(sita)