Moskovské metro zavádza nový bezkontaktný platobný systém používajúci softvér na rozpoznávanie tváre. Ako uvádza web euronews.com, deje sa tak napriek obavám zo strany obhajcov ochrany súkromia a bezpečnosti.

Podzemný železničný systém v ruskom hlavnom meste, ktorého počiatky siahajú do 30. rokov minulého storočia, od vlaňajšieho decembra testoval používanie systému založeného na rozpoznávaní tvárí, do ktorého sa prihlásili tisíce Moskovčanov.

Miestne úrady informovali, že systém s názvom FacePay môžu cestujúci používať od 15. októbra na všetkých 241 staniciach na 14 moskovských linkách metra.

„Cestujúci už nemusia mať pri sebe telefón, lístok na metro ‚Trojka‘ ani žiadny iný lístok. Potrebujú iba do aplikácie nahrať svoje údaje, fotografiu a bankovú kartu,“ uviedla Anna Lapoškinová z moskovského oddelenia dopravy.

Cestujúci môžu používať technológiu na ktoromkoľvek z určených turniketov, ak majú zriadený účet a v ňom zaznamenané svoje bankové a biometrické údaje. Po priblížení sa k jednej z kamier na turnikete sa pasažierovi automaticky odpíše cestovné z bankového účtu a turniket sa otvorí.

(sita)