Oficiálnym víťazom opozičných primárok v Maďarsku je Péter Márki-Zay. Vyplýva to z výsledkov, ktoré dnes oznámila“Celoštátna predvolebná komisia” (OEB) na webovej stránke elovalasztas2021.hu.

Za Márkiho-Zaya hlasovalo 372.313, čo je 56,69 percenta voličov. Dobrevovú, ktorá je kandidátkou Demokratickej koalície (DK), europoslankyňou a manželkou expremiéra Ferenca Gyurcsánya, podporilo 284.430 voličov, čo je 43,31 percenta účastníkov druhého kola primárok.

Márki-Zay, primátor mesta Hódmezővásárhely z Hnutia Maďarsko pre všetkých (Mindenki Magyarországa Mozgalom), tak bude v budúcoročných parlamentných voľbách spoločným premiérskym kandidátom spojenectva šiestich opozičných strán, ktorý vyzve terajšieho premiéra Viktora Orbána.

Šéfovia strán DK, MSZP, Jobbik, Politika môže byť iná (LMP), Dialóg a Momentum sa vlani dohodli na výbere spoločného kandidáta formou primárok pre každý zo 106 jednomandátových volebných obvodov, ako aj na rovnakom postupe pri výbere opozičného kandidáta na post predsedu vlády do budúcoročných parlamentných volieb.

(tasr)