Počet narodených detí v Británii v prepočte na ženu dosiahol najnižšiu úroveň od začiatku merania v tridsiatych rokoch minulého storočia. Naopak, rekordné potomstvo na jej územie prinášajú matky narodené v cudzine, predovšetkým v Pakistane, píše Tomáš Dugovič v Štandarde.

Británia zažíva demografickú zimu. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré o miere pôrodnosti v Anglicku a Walese publikoval tamojší Národný štatistický úrad (ONS). Zverejnené dáta ukazujú, že celková plodnosť v roku 2020 klesla na úroveň 1,58 dieťaťa na ženu, čo je najmenej od začiatku evidencie záznamov v roku 1938. Informuje o tom britský denník Evening Standard.

„Hoci sa ostrovanom v tejto oblasti vo všeobecnosti nedarí, tamojšia zahraničná populácia zažíva rozkvet. Plodnosť medzi ňou sa podľa denníka Evening Standard zvýšila na 1,98 dieťaťa na ženu. V roku 2020 sa pod 29,3 percenta pôrodov narodených detí podpísali matky narodené mimo územia Spojeného kráľovstva. Ide o absolútny rekord od začiatku evidencie v roku 1969. Podľa ONS ide o súčasť dlhodobého trendu. Pokiaľ ide o krajinu pôvodu rodičov narodených v cudzine, absolútnu dominanciu má Pakistan. Druhá priečka prislúcha Rumunsku“, píše v Štandarde Tomáš Dugovič.

(fan)