V Mjanmarsku prepustia viac ako 5-tisíc ľudí, ktorých uväznili za to, že sa zúčastnili na protestoch proti februárovému vojenskému prevratu v krajine, počas ktorého armáda zosadila civilnú mjanmarskú vládu. V pondelok to oznámil vodca mjanmarskej junty Min Aun Hlain, informovala agentúra AFP.

Celkovo 5636 väzňov bude prepustených na počesť mjanmarského festivalu Thadingyut, známeho tiež ako Festival svetiel, ktorý sa bude konať koncom októbra, uviedol Min Aun Hlain len niekoľko dní po tom, ako mu Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) zamietlo účasť na svojom regionálnom summite, ktorý sa uskutoční tento mesiac.

Mjanmarské úrady už v júli prepustili viac ako 2000 účastníkov protestov proti junte vrátane niektorých novinárov, ktorí kritizovali vojenskú vládu. Vodca junty však tentoraz nekonkretizoval, kto presne bude na zozname prepustených, píše AFP.

V Mjanmarsku vládne od februárového vojenského štátneho prevratu chaos. V krajine zahynulo pri krvavých zásahoch mjanmarskej armády na protestoch proti štátnemu prevratu a vládnucej junte viac ako 1100 ľudí a podľa miestnych monitorovacích skupín bolo uväznených viac ako 8000 ľudí.

Podľa Združenia pre pomoc politickým väzňom (AAPP) sa v Mjanmarsku pre účasť na protestoch nachádza vo väzení viac ako 7300 ľudí.

Vojenský prevrat v Mjanmarsku sa začal 1. februára 2021. K puču došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb. Armáda prevrat zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov pre drvivé víťazstvo Národnej ligy za demokraciu (NLD) vedenej laureátkou Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij.

Moc v krajine vtedy oficiálne prevzal veliteľ ozbrojených síl. Výsledky volieb vyhlásil za neplatné a oznámil, že sa uskutočnia nové voľby po skončení výnimočného stavu, ktorý má trvať jeden rok. Armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane de facto premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.

(tasr)