Rast čínskej ekonomiky sa spomaľuje. Na hospodárstvo krajiny totiž negatívne pôsobí nedostatok dodávok energií a spomalenie stavebníctva . Druhá najväčšia ekonomika na svete počas júla až septembra medziročne stúpla len o 4,9 percenta po raste o 7,9 percenta v predošlom štvrťroku. Informovala o tom v pondelok čínska vláda. Znížila sa priemyselná výroba, maloobchodné tržby aj investície do stavieb a iných fixných aktív.

Čínsky priemysel brzdí oficiálne obmedzenie spotreby energií a tiež nedostatok čipov a iných komponentov, ktorý spôsobila pandémia koronavírusu. Stavebníctvo v krajine sa spomaľuje v dôsledku toho, že čínski regulátori nútia developerov znížiť závislosť od dlhov, ktoré sú podľa čínskych lídrov nebezpečne vysoké.

Medzikvartálny rast hospodárstva, ktorý vykazujú aj iné veľké ekonomiky, v Číne počas júla až septembra bol iba na úrovni 0,2 percenta. Išlo o zhoršenie oproti aprílu až júnu, keď čínska ekonomika medzikvartálne vzrástla o 1,2 percenta. „Vplyv na zvyšok sveta by mohol byť významný“ vzhľadom na slabší čínsky dopyt po surovinách, uviedla Mo Ji, ekonómka spoločnosti Fidelity International.

Prognostici zo súkromného sektora zredukovali svoje predikcie ekonomického rastu Číny v tomto roku, ale stále predpokladajú, že bude na úrovni zhruba 8 percent. Predstavitelia čínskej vládnucej komunistickej strany plánujú rast „nad úrovňou 6 percent“, čo Pekingu ponecháva priestor na uplatňovanie kontroly spotreby energií a zadlženosti.

(sita)