Tisíce ľudí v Nemecku demonštrovali voči protiimigračnému hnutiu Pegida. Účastníkov na akciu zvolávali aj školy.

Tisíce ľudí nesúhlasiacich s protiimigračným hnutím Pegida protestovali v nedeľu v nemeckých Drážďanoch voči xenofóbnej skupine, ktorá si pripomínala svoje výročie. Informovala o tom agentúra DPA.

Protidemonštranti sa zišli s transparentmi, píšťalkami i hrncami či panvicami, na ktoré búchali, na jednej strane námestia v centre mesta. Na druhej strane oslavovali členovia Pegidy sedem rokov od založenia hnutia, píše DPA.

Hnutie Pegida, čo je skrátená podoba nemeckého názvu Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu, vzniklo v roku 2014 v Drážďanoch a organizovalo protesty proti prisťahovaleckej politike Nemecka i Európy. Známym sa stalo najmä v súvislosti s veľkým prílevom migrantov v roku 2015. V máji 2021 začala hnutie pre sklony k extrémizmu monitorovať nemecká vnútroštátna spravodajská služba.

Na nedeľňajšom podujatí sa zhromaždilo menej priaznivcov Pegidy, než sa očakávalo. Pred pódiom stálo menej ako 1000 ľudí, vyplýva z odhadov, podľa ktorých na protest proti skupine prišlo 2500 až 3000 ľudí.

Na akcie dohliadalo množstvo policajtov, ktorí sa starali o to, aby obe skupiny ostali oddelené. Podujatia napokon prebehli prevažne pokojne, uviedol hovorca polície v nedeľu večer s tým, že niekoľko izolovaných incidentov hlásili na protidemonštrácii v inej časti mesta.

Na protesty proti demonštrácii Pegidy vyzvalo viacero skupín a organizácií vrátane Technickej univerzity v Drážďanoch. Starosta Dirk Hilbert tiež apeloval na ľudí, aby vyšli do ulíc a preukázali podporu rozmanitosti.

(tasr)