Zelení odsúhlasili koaličné rokovania o vláde. Sociálny demokrat Olaf Scholz dúfa, že novú vládu zostaví do Vianoc.

Zjazd nemeckej strany Zelení schválil odporúčanie vyjednávačov, aby sa odštartovali riadne rozhovory o vláde pod vedením sociálneho demokrata Olafa Scholza. Tretím koaličným partnerom majú byť Slobodní demokrati. Očakáva sa, že vedenie tejto strany začatie riadnych rokovaní odsúhlasí v pondelok.

Navrhovaná koalícia by mohla byť „veľkým víťazstvom pre Zelených, pre Nemecko,“ povedal delegátom zjazdu spolupredseda strany Robert Habeck. Dodal, že „vo vznikajúcej vláde môžu Zelení prevziať viac zodpovednosti za našu krajinu“. Na základe predbežnej dohody po úvodných vyjednávaniach by Nemecko malo zrýchliť svoj odchod od produkcie energie z uhlia a ukončiť jeho používanie už v roku 2030. Zatiaľ sa ráta s tým, že krajina prestane uhlie využívať od roku 2038.

Potenciálni partneri uviedli, že nezvýšia dane, ale urýchlia podporu investícií do boja proti zmene klímy a na podporu digitalizácie. Sociálni demokrati a Zelení chceli zvýšiť zdanenie ľudí s najvyššími príjmami, ale Slobodní demokrati s tým nesúhlasia. Scholz dúfa, že novú vládu zostaví do Vianoc. Jeho Sociálni demokrati vo voľbách 26. septembre tesne zvíťazili nad Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka a jej sesterskou Kresťansko-sociálnou úniou. Zelení vo voľbách skončili na treťom a Slobodní demokrati na štvrtom mieste.

(sita, bop)