Extrémisti v Rakúsku hliadkovali na hraniciach. Rakúsky minister vnútra vyhlásil, že to „nie je možné tolerovať“.

Pochôdzka približne 60 príslušníkov pravicovo-extrémistického hnutia identitári sa uskutočnila v noci zo soboty na nedeľu na hraniciach rakúskej spolkovej krajiny Burgenland. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer vyhlásil, že takúto akciu „nie je možné tolerovať“, píše agentúra APA. Nehammer v nedeľňajšom vyhlásení uviedol, že rakúsky Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) tento vývoj dôsledne sleduje a prijal všetky možné opatrenia. Preveruje sa i to, či nedošlo k porušeniu zákona o zhromaždeniach.

Na túto akciu od jej začiatku v sobotu od 22.00 h až do ukončenia v noci o 02.00 h dohliadala polícia a BVT, ktorý identitárov považuje za pravicovoextrémistický subjekt. Nehammer poukázal tiež na to, že od júlovej novely zákona o symboloch sú symboly identitárov zakázané. Podobná „pochôdzka“ identitárov v pohraničnej oblasti Rakúska sa konala už začiatkom októbra. Jej cieľom bolo podľa on-line portálu blízkemu tomuto hnutiu dokumentovať nelegálne prechody hraníc a odstrašiť prevádzačov migrantov.

Minister Nehammer ale zdôraznil, že týmito krokmi sa dosiahne presný opak. „Správanie tejto extrémistickej skupiny (identitárov) bráni polícii v práci, a to najmä čo sa týka kontroly hranice v rámci štrukturálneho vyšetrovania boja proti pašerákom ľudí,“ vyhlásil.

(tasr, bop)