Poľský minister obhajuje ostnatý plot proti migrantom. Vraj tým predchádzajú utečeneckej kríze.

„Keby nebolo toho plotu a dobrej spolupráce medzi vojakmi a pohraničnou strážou, mali by sme tu už takú migračnú krízu, aká bola v roku 2015,“ napísal v sobotu minister obrany Blaszczak na Twitteri. Napísala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Vláda vo Varšave však ostnatý plot, ktorý už na poľsko-bieloruských štátnych hraniciach stojí, plánuje nahradiť pevným múrom – aj keď túto stavbu úradné miesta doposiaľ nenazvali ‚múrom‘, lež stále tvrdia, že má ísť len o akúsi ‚bariéru‘. Len v priebehu jedného dňa, v piatok tento týždeň, zaznamenali poľskí pohraničníci podľa vlastného oznámenia dovedna 592 pokusov o nelegálne prekročenie hraníc medzi Poľskom a Bieloruskom, približuje agentúra DPA.

Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) schválila tento mesiac návrh zákona, ktorý Poľsku umožní v snahe zabrániť prílevu migrantov vybudovať na hraniciach s Bieloruskom pevný múr za 350 miliónov eur. Už koncom augusta však začali poľskí vojaci na hraniciach s Bieloruskom stavať 2,5 metra vysoký plot z ostnatého drôtu – a práve tento plot chcú Poliaci nahradiť parlamentnými poslancami už schválenou trvalou bariérou: pevným múrom.

(tasr, bop)