Nórska polícia spochybňuje, že páchateľ, ktorý lukom zabil päť ľudí, bral konvertovanie na islam vážne.
Nórska polícia má čoraz väčšie pochybnosti o tom, že motívom stredajšieho útoku v meste Kongsberg bola islamistická ideológia, ako sa pôvodne domnievala. Vyšetrovatelia sa stále viac prikláňajú k tomu, že páchateľ zabíjal pod vplyvom svojho psychického ochorenia.

Na tlačovej konferencii to v sobotu uviedol policajný inšpektor Per Thomas Omholt, informovala agentúra DPA. Podľa Omholta sa počas vyšetrovania ukázalo, že podozrivý nebral svoju údajnú konverziu na islam vážne.

„Chceme tým povedať, že nedodržiaval a nepoužíval tradície, ktoré sú v tejto kultúre a náboženstve bežné,“ uviedol policajt s tým, že „všetko nasvedčuje tomu, že si svoje obete vybral náhodne“.

Podľa polície konal sám a o svojom útoku premýšľal „niekoľko dní“ pred jeho spáchaním. Agentúra DPA uviedla, že 37-ročný Dán žijúci v dánskom meste Kongsberg sa medzičasom priznal, že v centre tohto mesta v stredu večer streľbou z luku zabil piatich ľudí.

Po zadržaní ho súd v piatok vzal na štyri týždne do väzby, z toho prvé dva bude v úplnej izolácii. Vzhľadom na svoj zdravotný stav muž izolovaný v zdravotníckom zariadení.

(tasr)