ČR: Nemocnica rieši žiadosť šéfa Senátu o stave prezidenta Zemana. Prvá dáma vyzýva na trpezlivosť, jeho liečba si vraj vyžaduje čas.

Český prezident Miloš Zeman je už od nedele hospitalizovaný v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Podľa jej hovorkyne Jitky Zinke zostáva naďalej na Klinike anestézie, resuscitácie a intenzívnej medicíny (KARIM) 1. LF UK a ÚVN.

Zeman sa tam lieči s bližšie nešpecifikovaným chronickým ochorením. Informovala o tom v sobotu webová stránka televízie Nova.

Hovorkyňa zároveň uviedla, že nemocnica sa zapodieva senátnou žiadosťou, ktorá sa týka prognózy vývoja zdravotného stavu prezidenta ČR. Podľa Zemanovej manželky Ivany majú však byť všetci trpezliví, lebo jeho liečba vyžaduje čas.

Kancelária prezidenta republiky odmieta poskytnúť požadované informácie, píše spravodajský server tn.nova.cz. Preto predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požiadal Hrad o prognózu spôsobilosti Miloša Zemana vykonávať úrad.

„Pretože sme do piatka odpoveď nedostali, tak som odoslal riaditeľovi ÚVN Miroslavovi Zavoralovi list, v ktorom sa pýtam nemocnice a pána profesora, ako to s pánom prezidentom je. Či je schopný vykonávať svoj úrad,“ uviedol Vystrčil.

(tasr)